Waluta.

forex-trading-concept-1-1425516-mMianem waluty określa się dany jednostkę pieniężną, która jest obowiązkowym środkiem płatniczym w określonym kraju. Nazwa ta jest używana szczególnie w odniesienie do wymiany międzynarodowej, kiedy to waluta jest środkiem płatniczym pomiędzy podmiotami międzynarodowej wymiany handlowej. W ramach tej wymiany przyjęto skrótowe nazwy dla poszczególnych walut. Trzyliterowe kody ustalone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną zawierają nazwę kraju oraz nazwę waluty. Dwie pierwsze litery to określenie kraju, a trzeba to wskazanie nazwy waluty.

 

Współcześnie prawie wszystkie kraje posiadają jedną własną walutę. Przy czym normą jest posiadanie pojedynczej jednostki monetarnej oraz drugiej pomocniczej składowej jednostki podstawowej. Wszystkie monety i banknoty są do zasady pełnymi kwotami.
Posiadanie własnej waluty jest jednym z wyznaczników niezależności i niepodległości danego kraju. Pomimo zauważalnych procesów globalizacji również w zakresie finansów i walut jak na przykład Euro w Unii Europejskiej, kraje posiadające silną i długo używaną walutę z rezerwą podchodzą do przyjęcia nowej wspólnej jednostki płatniczej.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
    Szukaj
    Kategorie