Definicja waluty.

finance-symbols-3-1272919-mTo co rozumiemy pod pojęciem waluty to jednostka pieniężna, która jest podstawowym środkiem płatniczym w danym kraju. Nazwa ta jest stosowana szczególnie w odniesienie do wymiany międzynarodowej, to tam waluta jest środkiem płatniczym pomiędzy ośrodkami międzynarodowej wymiany handlowej. W ramach tejże wymiany używa się skrótowe nazwy dla walut. Trzyliterowe kody przyjęte przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną zawierają w sobie nazwę państwa oraz nazwę waluty.

 

Dwie pierwsze litery to określenie kraju, natomiast trzecia to wskazanie nazwy waluty.
Współcześnie niemal wszystkie kraje posiadają własną walutę. Przy czym zasadą jest posiadanie pojedynczej wartości monetarnej oraz drugiej pomocniczej składowej jednostki podstawowej. Wszystkie monety i banknoty są do zasady pełnymi nominałami.
Własna waluta jest jednym z mierników niezależności i niepodległości danego państwa. Pomimo ewidentnych procesów globalizacji również w zakresie pieniężnym, jak na przykład Euro w Unii Europejskiej, kraje posiadające silną i długo używaną walutę bez entuzjazmu podchodzą do przyjęcia nowej wspólnej jednostki płatniczej.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
    Szukaj
    Kategorie